fbpx

Adres

Mazowieckie, Warszawa

Telefon

+48 662 936 937

  • Home
  • Okna TotalGlass – bezpieczeństwo użytkowania
Wielkogabarytowe tafle szklane

Okna TotalGlass – bezpieczeństwo użytkowania

15 grudnia 2020 adameczek 0 Comments

Czy okna TotalGlass są bezpieczne? Jakie cechy wpływają na ich trwałość? Jakie posiadają zabezpieczenia? Te pytania pojawiają się, gdy Klient po raz pierwszy ma styczność z produktem takim jak okna wielkogabarytowe.


Ogromne przeszklenia to współczesny numer jeden w architekturze

Okna w systemie TotalGlass w domu to niezwykle atrakcyjne i nowoczesne wykończenie, będące źródłem naturalnego, ciepłego światła. Okna panoramiczne wpisują się w obecny trend, by do architektury podchodzić modernistycznie, czyli inwestować w duże przeszklenia i pokazywać jak najmniej ram z zewnątrz. Słowem: marzenie każdego zorientowanego we współczesnych rozwiązaniach!


okna TotalGlass

Czy wielkogabarytowe tafle szklane są powodem do obaw? Oczywiście, że nie!

Z założenia szkło zamocowane od podłogi po sufit musi być o wiele trwalsze od tego zwykłego i tak też jest w rzeczywistości. Wysokiej jakości okno wielkogabarytowe utrzymuje odpowiednią temperaturę, dźwiękoszczelność i trwałość w przypadku silnych powiewów wiatru czy stłuczeń. Wysokie wymagania, jakimi obwarowane jest takie szkło oraz szereg specjalistów dbających o ich bezpieczeństwo pozwalają na to, by unikać wypadków.


total glass przeszklenia

Oddajmy głos specjaliście od szkła

Można powiedzieć, że im grubsze szkło, tym lepiej i bezpieczniej. Czy tak jest w rzeczywistości?

Z założenia, im grubsze szkło, tym lepiej, ale do tego, jakie szło powinno zostać zastosowane, służą obliczenia statyczne. Sama grubość szkła nie powoduje, że możemy je nazywać bezpiecznym. Musimy zacząć od tego, przed czym chcemy się chronić. Generalnie przy dużych gabarytach sporym niebezpieczeństwem jest możliwość zranienia się w przypadku stłuczenia szkła. Można temu zapobiec stosując szkło hartowane (ESG) + ewentualnie test HST, który eliminuje możliwość samoczynnego pęknięcia szkieł ze względu na nagrzewanie się tafli i pewne zanieczyszczenia, jakie w szkle mogą występować. Szkło hartowane ma dużo większą wytrzymałość mechaniczną (tzn. w przypadku uderzeń, wyginania, itd.). Dodatkowo, jeśli mimo to przekroczymy jego wytrzymałość to pęka na małe fragmenty, które minimalizują ryzyko poważnego zranienia.

Drugim sposobem jest laminowanie szkła – do folii PVB (Szkło VSG). Polega to na sklejeniu dwóch (lub więcej) tafli szklanych folią PVB. Takie szkło, nawet jeśli pęknie, to nadal powinno się trzymać w ramie okiennej. Co więcej, takie szkło, po jego rozbiciu, trzyma się folii. Dlatego ryzyko zranienia się jest tutaj dużo niższe. Tego typu szkła mają także zastosowanie antywłamaniowe. Oczywiście, istnieją różne klasy wytrzymałości tych szkieł w zależności od ilości folii, jakie zastosujemy i grubości szkła. Szkła laminowane można uzyskać również ze szkieł hartowanych – mówi Damian Dmytruszyński, specjalista od szkła w firmie Pinus.


Co wpływa na bezpieczeństwo okien wielkogabarytowych?

Profil okna jest, między innymi, ważnym czynnikiem. Wielkie gabaryty wymagają cięższych pakietów szybowych o większej wytrzymałości. Ważne jest, aby profile nie odkształcały się pod wpływem jakiejkolwiek zmian temperatury (pod uwagę trzeba wziąć klimat Polski, w której wahania temperatury są znaczne), dlatego najlepiej wykonywać profile z drewna ze źródłem w zrównoważonym leśnictwie. Taki rodzaj drewna używany jest w przypadku firmy Pinus w systemach TotalGlass.


Okucia – bardzo ważny element okna

Kolejnym elementem odpowiadającym za bezpieczeństwo tafli szklanych są okucia. Odpowiadają one za szczelność, docisk skrzydeł do ram oraz umożliwiają ich otwieranie i zamykanie. Dobrej jakości okucie utrudnia dostanie do środka, wydłuża czas, który byłby potrzebny by je sforsować oraz chroni przed silnym wiatrem.


Bezpieczeństwo okien TotalGlass

Sprawdzony producent wielkogabarytowych okien drewnianych w szklanej okładzinie Pinus to synonim bezpieczeństwa i wysokiej jakości. By dopełnić najwyższej jakości standardów warto dodać czytnik linii papilarnych TOUCH, otwierający drzwi tylko dla uprawnionych mieszkańców domu, tak, jak w jednej z naszych realizacji.



Hartowane lub laminowane pakiety szybowe

W systemie TotalGlass producent stosuje dwa rodzaje pakietów szybowych: hartowane oraz laminowane (laminowane na życzenie klienta) wraz z odpowiednimi i niezbędnymi certyfikatami i badaniami dotyczącymi okna. Szkło hartowane zwiększa stabilność i zmniejsza ryzyko zranienia. Dzięki niemu nie jest również łatwo włamać się do budynku. Charakteryzuje je zwiększona odporność na naprężenia spowodowane różnicami temperatur. Jak podkreśla specjalista z firmy PINUS:

Jego zastosowanie to miejsca wymagające większej wytrzymałości mechanicznej szkła np. szyby przeciwsłoneczne o dużej absorpcji ciepła, szyby narażone na uderzenie i wypadnięcie użytkownika (balustrady, ciągi komunikacyjne, itp.).

Z kolei laminowane szkło pozytywnie wpływa na stabilność i ogranicza ryzyko zranienia. Utrudnia ono również włamanie do budynków. Zwiększa również dźwiękochłonność. W tym pakiecie szybowym jest obecny specjalny rodzaj folii, który ma doskonałe walory dźwiękochłonne.

System TotalGlass

System TotalGlass jest nowoczesnym, bardzo stylowym wyrobem stolarki drewnianej w okładzinie szklanej. To, co widzimy od wewnątrz, to ciepła i przyjemna aura drewna, natomiast z zewnątrz możemy zaobserwować idealną linię szkła zharmonizowaną z otoczeniem. TotalGlass jest synonimem najnowocześniejszych, bezpiecznych rozwiązań naturalnie połączonym z otoczeniem. To rozwiązanie, które jest szczególnie doceniane przez klientów o wymagającym i niebanalnym guście.

Artykuł powstał na podstawie tekstu producenta tafli szklanych PINUS we współpracy z Damianem Dmytruszyńskim.

Managed with love by dominikagadomska.pl